Депутати хочуть дозволити банкам самостійно викуповувати заставне житло у позичальників
Така ініціатива повинна оживити іпотечне кредитування, адже банкірам стане простіше повертати гроші, які "зависли" у проблемних кредитах. Однак, є й інша сторони медалі, стверджують юристи.
Зараз примусовий продаж квартир за борги проходить через аукціон, і господар квартири може отримати за неї ринкову ціну або хоча б "потягнути" час. Якщо ж нову норму приймуть, то банки стануть всіляко примушувати боржників до продажу житла - зробити це можна буде швидко, дешево і без аукціону.

У Верховній раді зареєстровано законопроект, який спрощує кредиторам процедуру стягнення заставного майна. Заставодержателю (банку, який видав позичальникові кредит під заставу квартири або автомобіля) хочуть дати можливість самому придбати право власності на предмет застави, а після, за бажання, продати його на підставі договору купівлі-продажу будь-якій іншій особі. Це в корені відрізняється від тієї схеми, яка діє зараз, кажуть фінансисти. Сьогодні завдатки можна продати двома способами - або позичальник робить це самостійно, або (якщо він виступає проти продажу свого майна) цим займається виконавча служба.

Примусовий продаж застав проводять на публічних торгах. Ця процедура, як правило, довга й виснажлива. «На практиці організація торгів виконавчою службою займає багато часу, - розповідає експерт юридичної компанії "Алексеев, Боярчуков и партнери" Сергій Круглов. - Якщо заставу не вдалося продати з перших торгів, то проводяться наступні, з можливістю уцінки майна. Уцінку проводять двічі, і тільки після цього, якщо застава не продалася, державний виконавець пропонує заставодержателю залишити його собі". Такі труднощі при поверненні виданих позик стримують банкірів від активного кредитування, вважає експерт. Особливо з урахуванням спроб багатьох громадян ухилитися від повернення позикових коштів.

"Продаж майна через аукціон майже завжди означає протидію з боку позичальника, при цьому наша судова система дозволяє довести до абсурду будь-яке протистояння, - відзначає юрист адвокатської фірми "Грамацький і партнери" Ігор Реутов. - Справа в тому, що у боржника з'являється безліч різних способів перешкоджати примусового продажу предмета іпотеки. Наприклад, оскарження дій державного виконавця, оскарження договору іпотеки, процедури проведення торгів або результатів оцінки майна, і багато іншого". В результаті, навіть продавши квартиру або авто, банк не може бути впевнений, що через рік боржник не опротестує позов, і гроші доведеться повертати покупцеві, а майно - колишньому власникові.

Новий законопроект багато в чому «знімає» такі ризики, оскільки фінансисти отримують фактично першочергове право викупу заставного майна. Причому подальша доля квартири колишнього боржника залежить виключно від банку, який зможе продати її за будь-які гроші і будь-кому. Ні для кого не секрет, що навіть зараз (при всіх складнощах аукціонів) на викуп застави у банку стоять справжні черги. Потенційні покупці готові через привабливого об'єкта наймати «підставних осіб» і зривати публічні торги. Як тільки депутати приймуть законопроект, схема максимально спрощується: банку досить примусити боржника до продажу застави, викупити його за «викидною» ціною і перепродати за нормальні гроші.

Експерти припускають, що тиск на боржників з боку фінансових і банківських установ буде тільки посилюватися. За словами директора "Центру факторингових послуг" Павла Ружицького, поки що через громіздкі процедури банки забрали у позичальників не більше третини заставного майна. За все інше йдуть справжні бої, в яких суд відноситься до позичальників більш лояльно, ніж до банків. Для того, щоб вилучити ще дві третини проблемних застав, за новими нормами банкірам суд не потрібен: достатньо звернутися до колекторів, які мають багатий досвід нічних телефонних дзвінків і психологічного пресингу. Старим боржникам в цьому випадку пряма дорога до «антиколекторів», а от новим варто серйозно подумати, чи потрібно брати кредит під заставу свого майна.

Застави йдуть в Інтернет

Поки банки борються за прямий викуп заставного майна, Міністерство юстиції підготувало порядок продажу конфіскату через Інтернет. Документ виставлений на сайті відомства для обговорення, і очікується, що до осені він буде затверджений наказом. Якщо це трапиться, то вже з наступного року арештовані і конфісковані застави будуть продаватися за допомогою віртуальних аукціонів. "Це забезпечить вільний доступ громадян і юросіб до реалізації арештованого майна", - роз'яснив міністр юстиції Олександр Лавринович. Продаватися через онлайн-торги буде все, крім земельних ділянок: підприємства, окремі будинки, квартири, автомобілі, побутова техніка, меблі та носильні речі, конфісковані у громадян за рішенням суду.

Поліна Ліщук

Інф.: domik.net

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh