altЕксперти закликають впроваджувати ринок землі лише після інвентаризації
18 квітня в Центрі національного відбувся круглий стіл, присвячений проблематиці захисту прав українців - власників земельних паїв в процесі впровадження ринку землі.
Попри існування мораторію на продаж сільськогосподарських земель, не селяни в більшості володіють нею: «Склалася ситуація, що 11 млн.га зосереджено в руках всього лише 200 надзаможних осіб», - наводить статистику Борис Кушнірук.


Захід організували ГО “Українська справа”, Рада Старійшин Українського Козацтва та Рада Козацьких Отаманів України.

У круглому столі взяли участь Іван Галенко - провідний експерт з питань геоінформаційних систем та технологій, Борис Кушнірук - незалежний аналітик, Валентина Семенюк-Самсоненко – екс-голова Фонду Державного майна України, Микола Стрижак – заступник голови Асоціації фермерів та приватних землевласників України, Іван Томич – голова Комітету захисту рідної землі, Дмитро Філіпчук – член Громадської ради при Міністерстві АПК, Артем Шаіпов – експерт Центру політико-правових реформ, Анатолій Грива – Голова Ради  Козацьких Отаманів України, Василь Литвин – Голова Ради Старійшин Українського Козацтва, Олексій Кляшторний – заступник голови ГО “Українська справа”.

Член Громадської ради при МінАПК Дмитро Філіпчук зазначив, що ринок землі вже давно існує і нечесні чиновники знають багато способів як відібрати у селянина його паї, що було неодноразово засвідчено. «Селянин зараз віддає землю в довгострокову оренду майже за безцінь, коли міг би продати і отримати пристойні кошти. Для того, щоби захистити дрібних землевласників від загрози бути позбавленим землі, треба дозволити їм її продавати. Але продавати державі, яка в свою чергу буде здавати землю в оренду фермерським господарствам на вигідних засадах, а гроші від оренди спрямовувати на соціальне забезпечення селянства», - висловив свою точку зору експерт.

Говорячи про необхідність змін до земельного законодавства аби врятувати власників паїв від відчудження їх наділів, експерти одностайно спинилися на тому, що необхідно провести інвентаризацію земель.

«Необхідно визначити, скільки є в Україні земель сільськогосподарського призначення, а скільки є земель резерву», - каже екс-голова Фонду Держмайна Валентина Семенюк-Самсоненко. «Право вирішувати, кому виділяти землю і під яке користування, має місцева громада. Треба збільшити роль саме місцевих громад у прийнятті подібних рішень», - підкреслила вона.

Крім того, на думку Івана Галенка, інформація про те, хто саме володіє тією чи іншою ділянкою, має бути публічною, допомогти в чому покликане запровадження сучасних електронних гео-інформаційних систем.

Попри існування мораторію на продаж сільськогосподарських земель, не селяни в більшості володіють нею: «Склалася ситуація, що 11 млн.га зосереджено в руках всього лише 200 надзаможних осіб», - наводить статистику Борис Кушнірук.

«Роль держави всі ці роки зводилася до того, аби позбавити українців їхніх земельних прав. Тому в світлі майбутньої земельної реформи нам треба виробити систему дієвих механізмів із захисту своїх прав на землю», - зазначив модератор круглого столу, заступник голови ГО «Українська справа» Олексій Кляшторний.

«Необхідно провести інвентаризацію земель та виробити механізм використання земельних наділів з максимально економічною та екологічною ефективністю», - наголосив Кляшторний.

Учасники круглого столу домовились у двотижневий термін провести організаційну нараду представлених на ньому організацій для вироблення механізму та плану найближчих дій із захисту прав власників земельних паїв.

Сергій Багряний, УІС 

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh