Вчені знайшли молекулярний механізм, злам якого примушує клітини старіти, і змогли "полагодити" його.
Головну роль у процесі старіння грають мітохондрії, "енергетичні станції" клітин, що володіють власною ДНК. Коли вони погано виконують свої функції, виникають такі старечі захворювання, як хвороба Альцгеймера та діабет. До цього часу вважалося, що ці захворювання з'являються через мутацій в ДНК мітохондрій, які не можна повернути. Девід Сінклейр з Медичної школи Гарварда (США) та його колеги вивчили групу генів, іменованих сиртуїн.

Вони вивели мишей без 1-го з таких генів, SIRT1. У мишей були ознаки старіння, але при всьому цьому рівні всіх білків в клітинах були нормальними, не рахуючи тих, що кодує мітохондріальна ДНК. Вчені знайшли, що на молекулярному рівні головну роль у процесі старіння відіграє порушення координації між геномами ядра клітини і її мітохондрій.

Розкоординація починається з падіння рівня ферменту нікотинамід - аденін - динуклеотид (NAD), який зменшується з роками по невідомим причинам. Без нього білок, який кодується геном SIRT1, не може тримати під контролем активність 1-го з транскрипційних причин (молекул, що беруть участь в транскрипції, «зчитуванні» генетичної інформації з ДНК) - HIF Рівень HIF збільшується, і це порушує нормальну комунікацію 2-ух геномів . З часом через це мучиться здатність клітин створювати енергію, і організм старіє.

Сінклейр і його колеги відшукали речовина, яка перетворюється в клітинах в NAD і відновлює механізм комунікації геномів в клітці. Вони давали його мишам дворічного віку протягом тижня і знайшли, що їх м’язова тканина стала схожою на тканину шестимісячних мишей. Крім того, дослідники знайшли зв’язок між старінням і раком, тому що фактор HIF, що бере участь в процесі старіння, активізується і при ракових захворюваннях.
 
Інф.: newsone.com.ua

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh