Світ вступає у найважливішу фазу боротьби з коронавірусом: Велика Британія дає старт глобальній вакцинації
Україна перебуває у хвості кампанії, тут все почнеться навесні, але підготовка стартує вже зараз.
Перший пішов. Із 8 грудня Велика Британія почала масову вакцинацію населення як протидію COVID-19. Це повідомлення привернуло увагу всіх землян силою, співмірною з новиною про політ у космос Юрія Гагаріна або висадку американців на Місяць.

Услід за Туманним Альбіоном до вакцинації готуються США, Австралія, Канада, Японія, країни Європейського союзу, весь світ. А Ізраїль вже отримав свої перші 100 тис. вакцин.

В Україні масово прищеплювати громадян у найкращому разі почнуть із весни 2021-го. Для цього знадобиться закупити 40 млн доз. Це дуже дорогий і неоднорідний проєкт. Вартість однієї вакцини варіюється від $7 до $35 залежно від виробника, а їх поки що троє.

Фонд COVAX, до якого входять великі країни-донори, ЮНІСЕФ, ВООЗ, великі університети, безкоштовно надасть Україні 8 млн доз вакцин. Решту українці закуплять за сприяння Європейського банку і Світового банку. Їх загальний чек — від $125 млн. Ще 2,6 млрд грн ($87 млн) на ті ж цілі виділить держскарбниця. Розраховувати на бліцкриг не доводиться. Є у вакцинації початок, немає у вакцинації кінця.

«Вакцина — дуже серйозний крок, але він не вирішить усіх проблем, — попереджає Андрій Славуцький, керівник програми з питань охорони здоров’я ЮНІСЕФ. — У процесі вакцинації потрібно продовжувати носити маски, мити руки і тримати дистанцію. Багато з цих звичок доведеться зберегти назавжди».

Англійський пацієнт

Першим полем битви добра зі злом під кодовою назвою SARS-CoV-2 стала Велика Британія. Прем'єра вакцинації почалася через рік після старту пандемії і на тому етапі, коли коронавірус вже вразив майже 68 млн землян. Із них понад 47 млн пацієнтів одужали, понад 1,7 млн програли сутичку, інші все ще борються.

І ось 8 грудня у Ковентрі у центральній частині Англії 90-річній британці Маргарет Кінан зробили прем'єрне щеплення у рамках масової програми імунізації планети. Ім'я Кінан увійде до усіх підручників історії медицини, її фотографії і численні відео вже облетіли весь світ, а її відповідь у бліц-інтерв'ю потягне на маніфест Кінан, який підхоплять мільйони. Ось він: «Якщо я можу зробити таке щеплення у 90 років, то і ви теж можете».

Щоправда, через три тижні це щеплення слід повторити. Такий протокол процедури. Ось тоді й подивимося, що скаже англійський пацієнт про своє самопочуття і новорічні побажання.

Поки ж для Національної служби охорони здоров’я Великої Британії важливо якомога швидше провести вакцинацію саме в цій поважній і найуразливішій віковій категорії.

Лондон уже законтрактував 40 млн доз вакцин Pfizer/BioNTech. А це означає, що 20 із 60 млн населення королівства зможуть зробити щеплення від COVID протягом наступного року. На розробку й організацію схеми вакцинації англійської охорони здоров’я знадобився місяць. У 1.260 амбулаторіях первинної допомоги в щотижневому режимі проводитимуть у середньому по 975 щеплень. Служба Громадської охорони здоров’я Англії надала 58 морозильних камер із наднизькою температурою, які забезпечують зберігання приблизно 5 млн доз за температури — 70 °C.

Джонс із Вельсу каже, що вакцинація особливо складно відбуватиметься у сільських районах, саме через необхідність зберігати дози в глибокому заморожуванні. Він очікує, що зважаючи на складнощі з логістикою карантинні заходи на місцях посилюватимуть.

«Уряд поміщає нас у локальну ізоляцію, щоб спробувати зменшити масштаби проблеми, — пояснює він. — Оскільки січень, лютий дуже суворі для наших лікарень».

Тоді як британське телебачення розносить країною сюжети про вже вколених щасливчиків, на околицях королівства з обережністю спостерігають за тим, що відбувається, висуваючи часом найнесподіваніші умови своєї участі у кампанії.

«Якщо мені дозволять виїжджати за кордон і назад, але для цього я матиму вжити вакцину, — тоді так, я вакцинуюся, — розмірковує Джонс. — Якщо мені не обов’язково це робити — я не буду».

31-річний валлієць може дозволити собі такі вольності. До групи ризику, а це здебільшого люди похилого віку і медики, він не входить. Згідно з недавніми опитуваннями, до 35% громадян його країни не бажають вакцинуватися від COVID-19. В Україні таких ще більше — 40%.

Кетрін О’Браян, директорка відділу Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) з імунізації, передбачаючи реакцію колег на подібних відмовників, заявила, що не варто примушувати нікого до вакцинації. Але вона допустила, що щеплення слід настійно рекомендувати людям низки професій, наприклад, медикам, які працюють у відділеннях інтенсивної терапії, — заради безпеки персоналу та пацієнтів. В інших випадках краще діяти шляхом переконання і умовлянь.

Роман Гольдман, гендиректор Першого медичного центру Тель-Авіва, не скаже за всю Одесу, але за весь Ізраїль готовий розписатися. «Ізраїльтяни дуже розважливий народ, — каже він. — Усе всі розуміють і готові робити щеплення».  Повний текст

Інф.: nv.ua


Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh