Вартість комунальних послуг сьогодні є настільки високою, що для багатьох становить добру частину заробітної плати. Значну частку при цьому сплачуємо за електроенергію.
Якщо підрахувати загальну економію, яку можна отримати завдяки таким дрібним заходам, як використання енергозберігаючих лампочок та вимкнення із розетки зарядного пристрою для мобільного телефону, та помножити на кількість лампочок для заміни в одному офісі чи будинку, - то можна з приємністю переконатися, що економія буде відчутною.
Чи можливо певним чином знизити її вартість та на чому в такому випадку можна зекономити? Відповіді дуже прості…

Деякі фахівці стверджують, що заміна традиційної лампочки на нову енергозберігаючу - це скоріше психологічний, аніж реально економічний захід: споживач тішиться від можливості заощаджувати електроенергію, тоді як рахунки за її споживання зменшуються несуттєво.
Однак якщо підрахувати загальну економію, яку можна отримати завдяки таким дрібним заходам, як використання енергозберігаючих лампочок і вимкнення із розетки зарядного пристрою для мобільного телефону, та помножити на кількість лампочок для заміни в одному офісі чи будинку, – то можна з приємністю переконатися, що економія буде відчутною.

Розглянемо детальніше джерела економії, які можна з успіхом застосовувати у кожному будинку й навіть офісі.

Світильники

Освітлювальна система у приміщеннях часто складається з більшої від потрібної кількості джерел освітлення. Вимикаючи зайві світильники, можна істотно заощадити електроенергію. Так, відмова від нераціонально використовуваної лампочки потужністю 100 Вт протягом року дає змогу заощадити близько 200 Квт/год електроенергії. Освітлювач з двома люмінесцентними лампами потужністю 40 Вт споживає упродовж року приблизно 100 кВт/год електричної енергії.

Вимикачі

Кожна лампочка потужністю 75 Вт, яка світить протягом шести годин, збільшує витрати електроенергії протягом року приблизно на 165 кВт/год. Якщо таку лампочку необхідно включати часто, але на короткий час, то варто встановити часові вимикачі.

Правильна конфігурація системи освітлення – також важливий чинник зменшення енерговитрат. Тому варто модернізувати електричну систему таким чином, щоб можна було контролювати невеликі групи або навіть і окремі освітлювачі. Кожний без потреби вимкнутий освітлювач потужністю 100 Вт споживає близько 200 кВт/год електроенергії на рік.

Датчики руху

Якщо встановити групу з шести лінійних освітлювачів потужністю по 58 кожний, то застосування датчика (сенсора) руху дасть змогу упродовж року зменшити споживання електроенергії на 115 кВт/год.

Щоб зовнішнє освітлення не було ввімкненим цілу ніч, також доцільно встановити датчики руху. Встановлення 300-ватної галогенової лампи дасть можливість заощаджувати 105 кВт/год на рік, тобто приблизно стільки ж, скільки коштує встановлення такого датчика.

Енергозберігаючі люмінесцентні лампи

Традиційні лампочки є малоефективними. Вони перетворюють лише 10% енергії на світло і аж 90% – на тепло. Заміна звичайної 100-ватної лампочки на компактну енергозберігаючу люмінесцентну лампу забезпечить такий самий рівень освітлення вже при номінальній потужності 20 Вт і уможливить 200 кВт/год на рік економії.

Електричні двигуни

Електродвигуни є складовою частиною більшості електричних пристроїв – вентиляторів, кондиціонерів, холодильного обладнання, підйомників, ліфтів, конвеєрів тощо. Саме електричні двигуни споживають найбільше енергії з-поміж усіх агрегатів, які використовуються у промисловості й комунальному секторі. Електричний привод споживає майже половину електроенергії у країні та приблизно 60% – у промисловому й комунальному секторі. Енергозберігаючі електродвигуни – майже на 20% дорожчі від стандартних, однак вони суттєво заощаджують енергію, а отже й кошти. Крім того, вони надійніші за звичайні двигуни, здатні витримувати вищі перевантаження.

Температура у приміщеннях

Температуру слід задавати для кожного типу приміщення окремо. Підвищення температури на кожний 1 градус С понад норму збільшує вартість обігрівання на 8%. Рекомендована температура для складських приміщень – 16 градусів С, для офісних приміщень – 20 градусів С. Закривання дверей між обігрівними і холодними приміщеннями знижує вартість обігрівання приблизно на 10%.

Електричні радіатори і калорифери

Будь-який переносний електрообігрівач може коштувати фірмі до 500 кВт/ на рік. Тому визначаючись з типом подібних пристроїв, найдоцільніше зупинити вибір на устаткованих терморегуляторами. Електрообігрівачі без терморегуляторів найчастіше працюють з максимальною потужністю, що призводить до перегріву приміщень, а отже, і до чималих рахунків за електроенергію.

Фахівці рекомендують встановлення за радіаторами термоізоляційних екранів, які ефективно зменшують тепловтрати, сприяючи таким чином економії енергії.

Не слід забувати, що термостатичні регулятори на приладах, встановлених у рідко й нетривало використовуваних приміщеннях, доцільно виставляти на мінімальну температуру.
Зрозуміло, що навколо обігрівачів не повинно бути жодних заслон, оскільки в такому випадку обігрівальна система мусить працювати з більшою продуктивністю (на вищих параметрах), а це істотно підвищить тепловтрати і вартість споживання енергії.

Монітори

Увімкнений без потреби 17-дюймовий кінескопний монітор здатен споживати понад 190 КВт/год на рік. Користування режимом економії для монітора комп’ютера дає змогу заощадити 130-135 кВт/год протягом року.

Комп’ютери

Сучасні комп’ютери устатковані функцією заощадження енергії. Варто її активізувати (якщо вона не активована автоматично). Таким чином, кількість енергії, яку споживає комп’ютер, зменшиться приблизно на 50%.

Деякі елементи комп’ютера, такі як процесор, графічна чи звукова карта, споживають більше енергії, ніж інші складові. Тому під час придбання нового елементу для комп’ютера, потрібно звернути увагу на його енергетичну ефективність. Не слід забувати: залишений у розетці зарядний пристрій споживає енергію навіть після від’єднання мобільного телефону. Отже, не варто залишати у розетках зарядних пристроїв, якими в даний момент не користуєшся.

Ксерокси

Постійно ввімкнутий «кверокс» упродовж року може спожити на 1000 кВт/год більше електричної енергії. Дуже багато енергії копіювальні машини споживають під час першого вмикання і тоді, коли вони не працюють у ввімкненому режимі. Щоб зменшити витрати електроенергії, варто запускати машини лише для копіювання великої кількості матеріалів і вимикати їх по закінченні роботи.

Принтери

Увімкнення режиму економії енергії у лазерному принтері сприятиме заощадженню щонайменше 55 кВт/год на рік. Таким чином можна зменшити вартість споживання електроенергії навіть на 80%.

Споживання електроенергії також можна зменшити, замінивши старий принтер на лазерний, який відповідає стандарту «energy star». Це сприятиме заощадженню понад 95 кВт/год на рік.

Комфортний мікроклімат

Кліматизаційні прилади слід застосовувати лише у тому випадку, коли вони дійсно потрібні або коли їх можна безпроблемно вимкнути, якщо нікого немає у приміщенні. Крім того, потрібно стежити, щоб завжди була виставлена відповідна температура. Зниження температури на кожний градус нижче 24 градусів С може підвищити вартість кліматизації на 8%, до того ж велика різниця між внутрішньою і зовнішньою температурами негативно впливає на здоров’я. У спекотну погоду цілком достатньо забезпечити охолодження повітря в приміщеннях до 23024 градусів С. Часовий регулятор треба налаштовувати відповідно до змін часу із зимового на літній.

Ера традиційних лампочок скінчилася

Починаючи з вересня 2009 року, на території країн ЄС вже не продають звичайні 100-ватні лампочки розжарювання. В 2012 році на території Європейського Союзу у крамницях були доступні вже виключно енергозберігаючі люмінесцентні лампи.

Класична лампочка, яка не дуже змінилася від моменту її винаходу у ХІХ столітті, споживає на виробництво світла лише 5% енергії – решта не витрачається на тепло. Сучасні джерела світла у кілька разів продуктивніші, споживають менше енергії, і, відповідно, завдяки цьому є більш екологічними.

Згідно з оцінками Європейської Комісії, цілковита відмова від традиційних ламп на території всього Європейського Союзу означає річну економію, еквівалентну виробництву електроенергії десятьма середніми електростанціями. Це відповідає забезпеченню електричною енергією близько 11 млн домашніх господарств. Перерахунок на «живі» гроші дає 7-10 млрд євро у масштабі ЄС. Експерти вважають: якщо у кожному домашньому господарстві використовувати тільки енергозберігаючі лампи та електричні прилади класу А і вище, то в атмосферу потраплятиме на 15 млн тонн менше СО2.

Вилучення з вжитку ламп розжарювання відбувалося систематично: після «соток» у 2010 році попрощалися із 75-ватними лампочками, у 2011 році – із 60-ватними, а з вересня 2012 року зникли з прилавків і 40 та 25-ватні лампи.

Але, як завжди, є друга сторона медалі. Сучасні люмінесцентні лампи містять небезпечну ртуть, хоч і в мінімальній кількості – до 5 мг. Однак ця речовина з часом може стати небезпечним видом відходів з таких ламп.

Інф.: vgolos.com.ua, фото: euroradio.fm

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh