Десятка найбагатших зосередила у своїх руках активів на $14,4 млрд - 13% ВВП України
Журнал Новое Время проаналізував рейтинги найзаможніших українців за останні 11 років, починаючи від 2007 року. Редакцію цікавило, як часто певні люди потрапляють у топ-20 найбільш забезпечених співвітчизників за розміром активів.

Десятка найбагатших і ВВП України
Виявилося, є десятеро бізнесменів, яких можна назвати завсідниками цієї чудової двадцятки.
Суперчемпіонами, які жодного разу не залишали вершини, виявилися колишній "голова" Донбасу Рінат Ахметов, троє "приватівців" (Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов та Олексій Мартинов), а також зять екс-президента Леоніда Кучми Віктор Пінчук і власник Ferrexpo Костянтин Жеваго.

Не розлучалися з топ-20 і власник МХП Юрій Косюк у парі з харків'янином Олександром Ярославським. Двічі опинявся поза списком найбагатших газовий посередник Дмитро Фірташ, який зараз у бігах, і тричі - нинішній президент Петро Порошенко.

Якщо з розміром статків цих людей від 2007 року щось і відбувалося, то лише під впливом макроекономічних чинників, які позначалися і на всій економіці держави. Тобто активи десяти найбагатших зростали разом із ВВП України і падали разом з ним же.

Подібна синхронність не видається дивною: найбільш фінансово успішні співвітчизники контролюють помітну частку валового внутрішнього продукту.

Сьогодні десятка найбагатших зосередила у своїх руках активів на $14,4 млрд. Це відповідає 13% ВВП України: небачена для демократичного світу концентрація багатств, характерна для відсталих і корумпованих країн. Для порівняння - у США активи першої десятки багатіїв відповідають лише 3,3% ВВП найпотужнішої економіки планети.

Зрощення бізнесу та політики

Як тепер гроші олігархів дають їм владу, а влада допомагає їм робити гроші? Відповідь на це питання знає Андрій Герус, експерт з енергетики.

Проаналізувавши список найбільш постійних у своєму багатстві українців, він звертає увагу на таку деталь: майже всі його учасники активні в політичних процесах. І мова не про депутатські мандати або інші регалії олігархів, а про контроль - на рівні як політичних партій, так і парламенту в цілому.

Допомагають мільярдерам у цьому не лише фінансові вливання у фонди різних політиків і партій, а й більш суттєвий ресурс - мас-медіа. За допомогою ЗМІ, за словами медіаексперта Наталії Лігачової, вітчизняні мегабагатії впливають на електорат.

У кожного олігарха, каже вона, є своє ТБ: у Коломойського - 1+1, у Пінчука - ICTV, СТБ і Новий, у Ахметова - ТРК Україна, пара Фірташ-Льовочкін контролює Інтер. "ТБ - це потужний інструмент, проти якого мало що зробиш", - впевнена Лігачова.

Медіа допомагають політикам, а ті у свою чергу допомагають їхнім власникам.

Володимир Федорин, голова Центру Бендукідзе, зазначає: у першій десятці найбагатших українців немає жодного бізнесмена, який не заробляв би на зв'язках із політиками або чиновниками.

Чи здатні вони отримувати прибуток, не паразитуючи на політичних зв'язках? "Щоб відповісти на це питання, потрібно провести деолігархізацію: відокремити бізнес від політики, - каже Федорин. - Тоді й подивимося, хто виживе".

Інф.: nv.ua

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh