У Києві відбувся міжнародний форум "Український форум з фінансування торгівлі  - Торговельне фінансування Шовкового шляху"
4 жовтня 2017 року в Києві відбувся міжнародний форум "Український форум з фінансування торгівлі  - Торговельне фінансування Шовкового шляху" (Ukraine Silk Road Trade Finance Executive Forum) з питань торгового фінансування на тему: «Торговельні тенденції між Україною, Азією та Близьким Сходом» (Trade trends between Ukraine, Asia and Middle East). Організаторами форуму виступили «Український національний комітет Міжнародної Торгової Палати»  (далі – ICC Ukraine) спільно з Європейським Банком Реконструкції і Розвитку (далі – ЄБРР), АТ «Укрексімбанк» за підтримки АТ «Ощадбанк», ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК», ТОВ «Стенлі Груп».

Відкрив форум вступним словом Перший віце-прем'єр-міністр України, Міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів. Пан Кубів зазначив що за 3 останні роки Україна зробила великий прорив у реформах, які будуть продовжені: судова і пенсійна реформа, трансформація на відкритість економіки, формування системи публічних фінансів, виконання програми, яка була підписана з МВФ, Європейським банком. Представник Кабінету Міністрів Степан Кубів зазначив, що визріло питання про роль і місце України у світі, можливості перетворення країни, яка була сировинним додатком для багатьох економік. Є чітка концепція бюджету і бюджетної політики, макропоказників і макростабілізації  на 3 роки (вперше за 25 років).
«Замість сировинної економіки створюємо надійний фундамент для інноваційно-інвестиційної економічної моделі. Ми будуємо відкриту економіку з публічними фінансами, системою фінансових інструментів, які будуть балансувати експортну систему… Співпраця, яка виникає завдяки послу Кореї щодо системи цифрової економіки, будує нову стратегію розвитку до 2030 року як уніфіковану систему формування інноваційно-інвестиційної моделі з модернізацією промислового виробництва, фінансових інструментів, системою управління ризиками і прогнозною моделлю фінансів і підтримки торгівлі – ми відкриті для інвестицій», - зазначив перший віце-прем’єр.

У виступі пана Степана Кубіва прозвучало, що Україна має вигідне транзитне розташування і модель, яка дає додаткову вартість при невеликих вкладеннях. Україна була і залишається розробником низки успішних технологій в історично важливих фундаментальних технологіях, авіабудування, космос, машинобудування, створення нових матеріалів, агробізнес, IT-технології – що дає найбільшу додану вартість. 100 тисяч наших інженерних, наукових, IT-шних інтелектуальних фахівців формують інтелект, освідченість Української нації. Реформування освіти, як виклик часу, зміни підготовки до майбутньої конкуренції на базі інтелекту і освіченості – тільки таким шляхом ми повинні йти, щоб сформувати ланцюжки додаткової вартості. Наприкінці виступу пан Кубів побажав кожному з українців робити свою справу якісно, відповідально та ефективно.

Керуючий директор ЄБРР Франсіс Маліжа (Francis MALIGE) подякував організаторам форуму, схвально оцінив реформи в Україні, які зокрема усувають перешкоди у торгівлі. А також зазначив, що ЄБРР є лідером по інвестуванню у зелену економіку (близько 40% коштів). За 17 років фінансування надано більше ніж 20 тисячам підприємств на суму більше 15 млрд. євро. В рамках програми підтримки торгівлі, яку реалізує ЄБРР, в Україні 15 банків приймають участь у торговельних операціях. 350 банкірів пройшло навчання і можуть проводити торгівельні операції.

Голова ICC Ukraine Володимир Щелкунов зазначив, що палата активно працює зі світовими фінансовими організаціями, впроваджує стандарти, сприяє просуванню національного бізнесу, реалізації пілотних проектів, проектів у галузі зеленої енергії, а також активно працює з іншим торгівельними палатами.

Голова програми ЄБРР з питань сприяння торгівлі (EBRD Trade Facilitation programme) доктор Рудольф Путз (Rudolf PUTZ) – голова і засновник програми, зазначив, що програма дозволяє покривати банківські ризики і діє у 65 країнах, сприяє проведенню операцій з імпорту та експорту.

Начальник Управління економічного співробітництва МЗС України, Заступник Голови Ради експортерів та інвесторів при Міністерстві закордонних справ України Олександр Данилейко зазначив, що для України Азійський регіон, регіон Близького Сходу – це надзвичайно важливі регіони. В МЗС та в уряді приділять багато уваги для розвитку торгівлі і економічних зв’язків з цим регіоном. 10 років тому Азійський регіон займав трете місце по обсягам нашої торгівлі. На першому місці були країни СНД, на другому місці Європейська зона. Зараз Азійський регіон вийшов на перше місце, і складає 36% у експорті з України. Нам потрібні законодавчі рамки і саме головне інструменти для розвитку торгівлі з цим регіоном. Фінансування торгівля це надзвичайно важливо, в умовах коли експортерам важко знайти дешеві гроші і механізми які б страхували і гарантували їх експортні кредити. Дуже сподіваємося що запрацює на повну силу наша експортно-кредитна установа. Два головні гравці азійського регіону це Китай та Індія. Торгівля з Китаєм має негативний баланс, а з Індією ситуація навпаки. Індія дуже перспективний ринок для України. МЗС приділяє надзвичайну увагу щоб допомогти нашому бізнесу використовуючи механізми Ради експортерів. Ми не маркетингова агенція, яка  може надавати повний комплекс послуг у просуванні нашої продукції чи забезпеченні зв’язків з нашими партнерами. Але використовуючи ті механізми, які в нас є, зокрема посольства, поки що ми унікальна державна установа, яка має свої представництва більше ніж в ста країнах і може допомагати у встановленні взаємовигідних зв’язків. Ми давно вже виступаємо за те, щоб в України був створений експорт промоушн офіс, чи агенція, яка б займалась на професійному комерційному рівні просуванням українського експорту, як це є в дуже багатьох країнах світу. Щоб вони мали відповідні інструменти і могли надавати і консалтингові послуги, і посередницькі послуги, проводити маркетингові дослідження, тобто весь комплекс послуг для експортерів. Країни ГУАМ знаходяться на фарватері нового Шовкового шляху і проводять активну роботу – нещодавно була зустріч прем’єр-міністрів у Києві, як у контексті нового Шовкового шляху так і взаємодії у рамках зони вільної торгівлі у рамках ГУАМ. Створена Асоціація ділового співробітництва ГУАМ. Ми у МЗС будемо підтримувати усі бізнесові ініціативи і відкриті до спілкування.

Панельна дискусія: «Торгівля між Україною і Азією»

Модератор – Олександр Щур, член ради Укрексімбанку. Учасники:
- Ying SHI заступник генерального менеджера ICBC, Китай;
- Hyun Sik KIM голова KEB Hana Bank, Корея;
- Jane CHANG генеральний менеджер Bank of Taiwan, UK;
- Zhao PENG, ZTE CIS Region CFO;
- Daniel BOLSCHUN Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe Limited, Японія;
- Seong Jin LIM, CFO, Samsung, Корея.
Пані SHI зазначила що Китай вийшов на перше місце в у зовнішній торгівлі України  і складає 9%. України це стратегічно важливий регіон для Китаю, торгівля зросла на 30%. Одним з завдань є зниження транзакцій них витрат.
Пан KIM зазначив, що банк сфокусований на міжнародній торгівлі, а також надає послугу free one account service та допомогу в транзакціях.
Пані CHANG розповіла про обсяги операцій банку, що з 33 років які вона працює у банку, останні 2 роки вона приєдналась до програми ЄБРР та працює з Східноєвропейськими країнами. Зараз торгівля України і Тайваню поки що невелика, але є позитивна тенденція, яку вона бажає ще збільшити.
Пан PENG розповів про історію компанії ZTE, про те, що досягли обороту у 50 млрд.дол., працюють у 160 країнах. З 2005 року працюють в Україні. Працюють з операторами мобільного зв’язку, які надають послуги 3G. Сфера діяльності компанії також доступ до мереж 4G, 5G. Розраховує отримати підтримку ЄБРР у угодах в Україні.
Пан Daniel відзначив, що група сфокусована на Азії, існує мережа установ. Азійські компанії виходять на європейський ринок. Корпорація є членом програми ЄБРР з сприяння торгівлі.
На питання модератора «що потрібно від банків для підтримки роботи Samsung в Україні?» пан LIM відповів, потрібна послуги банків, які можуть надати гарантії. Небагато банків дають такі гарантії. А також виразив невдоволення тим, що коли контракти потребують продовження – виникає потреба оформлювати забагато паперів, створені перепони для торгівлі. Як би не це, компанія Samsung могла б ще ліпше задовольняти потреби українських споживачів.

Також до дискусії долучився посол Кореї в Україні пан Лі Янг Гу. Він відзначив основні труднощі роботи в Україні. По-перше, ризикована країна – низький рейтинг збільшує надбавку за ризик та удорожчує кредити. По-друге, інвестор потребує детальної інформації щодо інвестиційних проектів. На думку пана посла Україна має великий потенціал, та може досягти темпів зростання 10-15% в рік. Також пан посол сказав, може  сенс створити спеціальний фонд для техніко-економічних обґрунтувань. Модератор прокоментував слова посла Кореї, що проводиться робота, спрямована з переведення рейтингу України з «C» на «B».

Після перерви на каву виступив Головний економіст офісу ЄБРР Олександр Плеханов. За його словами, дослідження ЄБРР з питання «як країна може перейти від сировинної моделі економіки?» показало, що небагатьом країнам це вдалось. Пан Плеханов демонстрував багато графіків зі структурою експорту Мексики, Чилі, Малайзії та Індонезії. Також аналізував вплив співпраці з ЄС на економіку Великобританії починаючи с 70-х років ХХ сторіччя і по цей час. Також пан Плеханов аналізував вплив банківських тарифів (вартість кредитних грошей) на розвиток економік різних країн.

Далі з доповіддю вступив Директор департаменту Національного банку України Сергій Ніколайчук, який розповів про проект закону, який буде регулювати валютні операції. Основним завданням цього законопроекту є лібералізація валютного режиму та усунення перешкод для вільного руху капіталу. Пан Сергій детально зупинявся на конкретних пунктах та обмеженнях, які планується усунути у декілька етапів.

За участю високих представників банків та різних країн відбулася і Панельна дискусія: «Можливості фінансування торгівлі».
Загалом, Україна наближається до інтеграції у світову торгівлю та вільний рух капіталу. Наразі необхідний Закон про лібералізацію руху капіталу і спрощення бюрократичних процедур у банківській сфері та інших.

Автори:
Кореспондент ВН Дмитро Сосновський (AMGC)
Спеціальний кореспондент ВН Роман Колядюк (AMGC)
Фото: AMGC

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh