"Шовковий шлях" і українські терни
16 листопада в НСК Олімпійський відбувся III УКРАЇНСЬКИЙ ФОРУМ "Шовкового шляху 2018",  організований «Українською асоціацією Шовкового шляху» – професійною платформою для ділового та міждержавного спілкування між Китаєм, Україною та Європою.

Мета Форуму - черговий раз поєднати інтереси великого бізнесу України, політиків та інвесторів для розвитку вдалого українсько-китайського бізнесу.
Розглядалися питання:
І. Динаміка успішного українсько-китайського співробітництва Ukraine China: вдала історія
ІІ. Енергія майбутнього
ІІІ. Інфраструктура Шовкового Шляху
ІV. Інвестування
V. Фінансові технології та електронна комерція.

Подія мала практичний результат. Під час заходу, було підписано низку вже підготовлених меморандумів. Зокрема:
●    Меморандум про співпрацю між «Українською Асоціацією Шовкового Шляху SilkLink» та Українським банком реконструкції та розвитку (китайський капітал) про створення спільної Інтернет-платформи для збільшення обсягів експорту з України до Китаю
●    Меморандум про співпрацю між «Українською Асоціацією Шовкового Шляху Silk Link» та китайською компанією Tus-Clean Energy про побудову сміттєпереробного заводу в Україні
●    Меморандум між «Альянсом міст Шовкового шляху» та Мелітопольською міською радою про співробітництво.
Рівень форуму засвідчили спікери Форуму, зокрема:

●  ЛУЦЕНКО Ірина  – представник Президента у Верховній Раді, Голова підкомітету з міжнародно-правових питань та парламентського контролю за виконанням Україною міжнародних зобов'язань Комітету Верховної Ради України у закордонних справах
●   Чжен ВЕЙ – Радник-посланець Посольства Китайської Народної Республіки в Україні
●   ПАВЕЛКО Андрій Васильович – Народний депутат України, Голова Комітету Верховної Ради з питань бюджету, Керівник Депутатської групи ВРУ з міжпарламентських зв’язків з КНР
●    У БІСЮ – Генеральний Секретар Альянсу міст Шовкового Шляху
●    Філіп ЛЕКЕБУШ – Генеральний директор ДТЕК ВДЕ
●   САВЧУК Сергій Дмитрович – Голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України
●   СТАВНЮК Володимир Валерійович – Голова правління Державної інноваційної фінансово-кредитної установи
●   Даррен ЧОНГ – керівник Китайської бізнес-групи PwC в Центральній та Східній Європі
●   ВОЛОШАНЮК Олександр Сергійович – Заступник Голови Правління Українського банку реконструкції та розвитку (УБРР)
●    ГРАНЧАК Михайло – Директор департаменту інвестиційно-банківських послуг Dragon Capitals
●    Шевкі Аджунер – Голова наглядової Ради ПАТ «Укрзалізниця»
●    Мар’яна КАГАНЯК - Керівник Офісу з просування експорту та радник Міністра економічного розвитку і торгівлі України

Якщо перший УКРАЇНСЬКИЙ ФОРУМ Шовкового шляху – 2016 (Ukraine Silk Road Forum) викликав увагу багатьох послів України з держав, які відносяться до Шовкового Шляху, та державних очільників, з точки зору перспектив співпраці і розбудови транспортного коридору та логістичного хабу, то третій уже пройшов, загалом у форматі приземлених реаліями України можливостей та все ще нереалізованих перспектив. Так, проект побудови «троєщинської гілки» київського метро з китайським фінансуванням поки що лишається проектом у зв’язку саме з відсутністю ключової складової – фінансування.

На території форуму діяла не велика, проте дуже потужна за представленими проектами виставка Інноваційних Технологій України та Китаю: авіа-космічні технології, smart-агро, доповненої реальності, розумного дому, енергетичної ефективності, інтелектуальних систем та робототехніки і амбітні стартапи. Зокрема, занесений у Книгу Рекордів Гіннеса український ектровелосипед Delfast Bikes із запасом ходу, як у електромобіля.

На "Форумі-2018" ішлося, зокрема, про те, що психологічно капіталісти Комуністичної партії Китаю пильно стежать за меседжами української держави. Інформаційні посилання держаних очільників сприймаються як директивно-стратегічні напрямки/тенденції розвитку України. Може, тому із 7 млрд. доларів інвестицій, запланованих Китаєм ще за часів президента В.Януковича, 4 не використано і ряд розпочатих проектів ще не закінчено. У той же час реальні інвестиції в Росію та Казахстан уже перевищують 12 млрд. доларів. І Шовковий шлях до Європи може пройти поряд з Україною, як, скажімо, поряд уже розбудовуються газові транспортні шляхи. «Китай поки що не інвестує в Україну так, як у Росію чи Казахстан», - повідомив Михайло ГРАНЧАК, Директор департаменту інвестиційно-банківських послуг Dragon Capital.

«У наступні 2-3 роки Китай прийде в Україну», - запевнив Голова правління Державної інноваційної фінансово-кредитної установи Володимир Ставнюк. Україна розташована на шляху до Європи. І Китай зацікавлений інвестувати у великі інфраструктурні проекти, промисловість, переробку сільськогосподарської сировини для експорту товарів у Європу.

З моєї точки зору (спецкор ВН, експерт із стратегічного планування, к.т.н. Роман Колядюк), значна частина українського бізнесу в «один момент» може стати вже не українською, якщо не буде створений національний механізм простої швидкої фахової фінансової підтримки, наприклад у форматі державно-приватних венчурних чи державних інвестиційних фондів тих бізнесів, які воліють експортувати та продавати у Європу та світ продукти харчування замість сировини. Зокрема, у Китай. Проблема інвестицій і фінансування середнього і великого бізнесу – вже давно на устах в ділових колах України. Вирішення цієї проблеми спікери пробували шукати на Форумі.

Китайський державний пріоритет – фінансування великих проектів з інвестиціями понад 100 млн. доларів. Згодом може статися феномен, коли новою індустріалізацією України почне активно опікуватися фінансово могутній Китай замість української держави. Бо з уст українських політиків звучать, поки що, лише радісні заклики розвивати те, що й без них розвивається успішно – виробництво агросировини та комп’ютерно-кібернетичні, цифрові технології. У той же час, вже минає рік, як в Україні готовий до активної діяльності Український Банк Реконструкції та Розвитку (УБРР - 100% китайський капітал), шо може стати інструментом фінансування середнього бізнесу. На минулому тижні у державі зареєстрована найбільша міжнародна платіжна система у світі - китайська  система UnionPay International.

Потенційні (українські і китайські) «клієнти банку УБРР очікують нових технологій і нового сервісу» -  повідомив Олександр Волошанюк, Заступник Голови Правління УБРР. У ході роботи Форуму очільник банку запропоновував директору компанії AMGC Right Decision підписати меморандум про співпрацю у сфері супроводу клієнтів УБРР по ефективному входу в нові ринки та швидкому захопленню їх частки, для застосування саме інноваційних технологій стратегічного маркетингу в цій сфері.

Китай готується до реальної співпраці й інвестування в Україну в зручний для цього момент.

16 листопада 2018 року,
З місця подій:
Р.І. Колядюк (AMGC), cпеціальний кореспондент ВН з економічних питань, к.т.н.

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh