Багато будівельних компаній у столиці записують на номінальних власників – офшори, родичів або підлеглих
Які відомі бізнесмени за ними ховаються і чому не хочуть афішувати своєї участі?
У середині 2000-х років на ринку первинної нерухомості України відбулися великі зміни. З'явилися інноваційні способи залучення коштів приватних інвесторів у будівництво житла: облігації, деривативи, венчурні фонди та інвестиційні фонди.

Нововведення перетворили "первинку" на один з найбільших майданчиків для відмивання коштів. Бізнесмени, які чекали на запровадження податку на виведений капітал та нульової декларації, побачили гідну альтернативу у вигляді нових фінансових механізмів на ринку житла.

Податкова оптимізація та можливість прилаштувати "кеш" приваблює відомих бізнесменів, політиків і навіть публічних діячів. Але інкогніто.

Відстежити прямий зв'язок між забудовником та публічною особою важко, оскільки компанії записують на номінальних власників – офшори, родичів або підлеглих.

Крім того, у процесі будівництва беруть участь кілька сторін: власник земельної ділянки, замовник, генпідрядник, девелопер, стратегічний інвестор.

Чиї "вуха стирчать" у будівництві та в якій ролі, дозволяють дізнатися лише журналістські розслідування, свідчення джерел, тексти "понятійок" (документ із зобов'язаннями сторін, який не має юридичної сили) та меморандумів, які потрапляють в інтернет.

Будівництво на межі колапсу: Чому найбільш корумпований орган країни досі працює
Внутрішня кухня будівельного ринку могла б залишитися на совісті правоохоронних органів та самих бізнесменів, але до галузі залучені десятки тисяч осіб, які інвестують власні кошти в обіцянку забудовника побудувати житло.

В останні роки в Україні збільшилася кількість банкрутства на будівельному ринку. До компаній "Еліта-центр" та "Укогруп" Анатолія Войцеховського додалися "Укрбуд девелопмент" Максима Микитася та "Аркада" Костянтина Паливоди.

Редакція ЕП переконана, що через високоризикову діяльність на ринку первинної нерухомості реальні бенефіціари будівельних компаній мають бути публічно озвучені.

Упродовж кількох місяців ЕП спілкувалася з власниками будівельного бізнесу, директорами девелоперських компаній та іншими гравцями ринку для збору інформації.

До редакційного переліку потрапили компанії, що ввели в експлуатацію найбільшу кількість квадратних метрів житла за 2019 рік і за частину 2020 року. Також у списку опинилися компанії, які будують менше, але стали впливовими гравцями на ринку.

Про що йдеться в статті. Головні висновки

Степан Черновецький активно, але непублічно інвестує кошти в проєкти будівництва житла в Києві.
Президент "Київміськбуду" Ігор Кушнір займається не тільки комунальним холдингом і добудовою житлових комплексів "Укрбуду", а й має "на стороні" ще три девелоперські компанії.
Народний депутат Вадим Столар втрачає статус "сірого кардинала" столиці, проте продовжує будувати житло як бенефіціар чотирьох девелоперських компаній.
Кушнір, Столар та співзасновниця Stolitsa Group Владислава Молчанова можуть взяти у свої руки добудову житлових комплексів збанкрутілого банку "Аркада".
Функціонування будівельного ринку Києва та кооперація бізнесменів здійснюється під наглядом або за участю "смотрящого" Дениса Комарницького, колишнього соратника ексглави Києва Леоніда Черновецького.

Stolitsa Group

78% акцій ТОВ "Столиця груп" записано на кіпрську компанію ELAKOL DEVELOPMENTS LIMITED, бенефіціарами якої є троє громадян Литви – Марина Познякова, Тумєнас Раймондас, Агне Рузгиєне – та українець Іван Молчанов. Це офіційні дані з Єдиного державного реєстру (ЄДР).

Іван Молчанов – син співзасновниці компанії "Столиця груп" Владислави Молчанової. Вона була довіреною особою лідерки партії "Батьківщина" Юлії Тимошенко під час президентських виборів 2019 року і є однією із спонсорок "Батьківщини".

За інформацією джерел ЕП, саме Молчанова продовжує ухвалювати ключові рішення в компанії.

Литовська сторона забудовника представлена інвестиційною компанією BT Invest. Вона також володіє мережею супермаркетів Novus та торговельно-розважальним центром Retroville. Ключовим бенефіціаром BT Invest є Раймондас, один із співзасновників виробника напоїв "Сандора", якого у 2007 році продав американській PepsiCo за 680 млн дол.

Молчанова спливла у публічній площині після оприлюднення народним депутатом Гео Леросом матеріалів з комп'ютера Комарницького.

З опублікованих матеріалів стало відомо, що в останні роки Комарницький був головним "смотрящим" за сферами будівництва та комунального господарства в Києві і саме він потіснив з олімпу іншого "сірого кардинала" Вадима Столара.

Згідно з меморандумом між Молчановою та Комарницьким, вони домовляються про спільний викуп і майбутню забудову території заводу "Коммаш" на вулиці Васильківській у Києві. Територія заводу становить близько 4 га.

Пізніше, за даними з того ж комп'ютера, з'являється нова версія цієї "понятійки": Молчанова залишається, а Комарницького змінює його давній соратник і син ексглави Києва Леоніда Черновецького Степан.

У Черновецького ЕП заявили, що він "не має особисто чи опосередковано спільних бізнес-проєктів" ні з Молчановою, ні з Комарницьким.  Повний текст

Олександр Колесніченко
Інф.: epravda.com.ua

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh