Більшість з них – збиткові через нелегальний бізнес, "при смерті" або давно "мертві". Що буде з їхньою землею?
Як Україна планує позбуватися "агробаласту" і кому дістануться тисячі гектарів землі держпідприємств.
Майже сотня державних сільськогосподарських підприємств незабаром має піти з молотка. Більшість з них – збиткові, "при смерті" або давно "мертві". Що буде з їхньою землею?

В Україні є чимало державних аграрних підприємств, що володіють тисячами гектарів землі – ресурсом, який міг би дозволити державним компаніям стати прибутковими і приносити користь країні.

Утім, реальність інша. Попри наявність родючого чорнозему, державні та комунальні землі не приносять прибутку державі. Навіть навпаки: вона отримує сотні мільйонів гривень збитків.

Серед держпідприємств у галузі є прибуткові господарства, але їх "плюси" не перекривають "мінуси" неефективних колег.

Органи влади, які керують такими підприємствами, пояснюють це невигідними умовами роботи або невигідними договорами, які уклали попередники.

Насправді ж мова йде про нелегальний бізнес, який підігрівається ринком тіньової оренди державних земель.

Один з прикладів – багатостраждальне ДП "Конярство України" із земельним банком 43 тис га землі. Його співробітництво з низкою підприємств, у тому числі шляхом укладання договорів спільної діяльності, закінчилося мільйонними збитками для держкомпанії.

Наразі ж мова піде про підприємства, які перебувають в управлінні Фонду держмайна. Що з ними відбувається, якими площами ріллі вони володіють та як їх планують продавати?

На продаж

Ринок землі працює майже два місяці, за цей час на ньому уклали понад 9 тис угод.

Українці купують один в одного та продають один одному ділянки, хоча не менше 60% угод – це придбання землі аграрними виробниками через простих громадян і непрофільних інвесторів. У дивний спосіб, але приватне землеволодіння поступово переходить у цивілізоване русло.

З державними землями все складніше. Влада не хоче з ними прощатися. Їх винесли за рамки реформи ринку.

Земля державних підприємств – це 750 тис га землі, які перебувають у постійному користуванні різних компаній. Їх площа – це третина Волинської області або дев'ять столиць України.

Дані за кінець 2019 року. Після цього Мінекономіки передало Фонду держмайна 86 підприємств. Наразі фонд керує 66 тис га

При цьому більшість державних підприємств збиткові. Про це свідчать дані ФДМ, якому передані права з управління частиною таких компаній.

"У сфері управління Фонду державного майна перебувають цілісні майнові комплекси 88 сільськогосподарських підприємств. 86 з них передало Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства наприкінці 2019 року", – повідомили ЕП у фонді.

Таким чином, Фонд держмайна отримав від Мінекономіки близько 66 тис га земель, більшість з яких сільськогосподарського призначення.

Насправді цифра 88 відірвана від реальності. На папері в підпорядкуванні Фонду держмайна саме стільки підприємств, але більшість з них або "мертві" або близькі до такого стану.

"Серед підприємств, які перебувають в управлінні Фонду державного майна, 30 – активні та здійснюють господарську діяльність, 29 – на стадії відновлення господарської діяльності, 29 – не працюють", – зазначили в ФДМ.

"Відновленням господарської діяльності" у відомстві називають процес призначення нових керівників, оформлення документації на нерухомість та повернення на баланс "незаконного відчужуваного раніше", тобто краденого.

Поняття "не працюють" означає, що такі підприємства перебувають у жахливому стані. На них усе або "незаконного відчужене", або відсутня документація чи навіть керівник. На звітність, договори, дані щодо обсягів врожаю та карти посівів можна не сподіватися.

Фонд держмайна назвав три найбільші агропідприємства за площею ділянок, що підуть на продаж.

✔ ДП "Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу" (25 філій по всій Україні) – 17,7 тис га.

✔ ДП "Племрепродуктор "Степове" (вирощування великої рогатої худоби, свиней, зернових, олійних та кормових культур, розташоване в Миколаївській області) – 7,5 тис га.

✔ ДП "Благодатне" (вирощування великої рогатої худоби, свиней, зернових, олійних та кормових культур, розташоване в Харківській області) – 5,3 тис га.

Ці підприємства пов'язують повідомлення про рейдерські захоплення, спроби чиновників переписати землі на свої компанії, "незаконні відчуження" врожаю, техніки, пального.
Враховуючи це, не дивно, що у них суттєвий від'ємний фінансовий результат.


Повний текст

Богдан Вальд
Інф.: epravda.com.ua

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh