altОлеся ЩИРБА

У неділю, 6 травня, - день Святого великомученика Юрія – Георгія Переможця, покровителя Львова.
Українці вважають його опікуном хліборобства і скотарства. За давньою легендою, сміливий лицар Юрій убив триголового вогняного змія-дракона і визволив доньку лівійського царя. За іншими переказами, він загинув за християнську віру. На іконах святого Юрія зображають на білому коні зі списом у руках, яким він убиває нечистого.
Існує легенда, що недалеко від міста Бейрута, де народився святий Юрій, в озері жив змій, який часто нападав на людей. 
 
Для вгамування його люті жителі почали регулярно віддавати йому на поживу юнака або дівчину. Одного разу жереб випав дочці правителя тієї місцевості. Її відвели до берега озера і прив’язали в очікуванні змія. Коли він почав наближатися до неї, раптом на білому коні з’явився русявий юнак, який списом вразив чудовисько та врятував дівчину. Цим юнаком був святий великомученик Юрій, що своєю чудодійною появою припинив знищення юнаків і дівчат в межах Бейрута і навернув їх до Христа.
 
Cто років тому свято Юрія було особливо популярним. Його символіка – пробудження неба й землі, які віщують майбутній врожай і добробут. Кажуть, “святий Юрій відмикає небо і землю”. Цього дня селяни обходили поля з молебнями і закликали дощ. Вони кропили ниви свяченою водою й закопували в землю крашанки, що залишилися з Великодня, промовляючи: “Роди, Боже, жито-пшеницю та всяку пашницю; роди, Боже, на всяку долю – бідного і багатого”. Дівчата плели вінки із зеленого жита, святили їх у церкві, а коли йшли на поле хресним ходом, клали на хоругви – щоб жито родило. Після відправ на полях влаштовували святочні трапези. Чоловіки їздили на конях – як святий Юрій.
 
За повір’ями, роса на Юрія мала цілющу силу. Нею спершу вмивалися, а потім виганяли худобу – щоб очищалася від усього злого. Супроводжували на пасовища її освяченими вербовими гілочками. У деяких місцевостях України коровам чіпляли на голови вінки з польових квітів і посипали їх маком. У пастуших піснях, які прийшли до нас з часів трипільської культури, вінок є найпоширенішим оберегом, що символізує достаток у господарстві. На Юрія був також звичай поливати водою головного пастуха, промовляючи: “Якщо дощ на Юр’я, буде хліб і в дурня”.
 
“Не годиться відбирати у них те, що схопили, бо це святий Юрій послав”. За переказами, в ніч на Юрія прокидаються русалки і чарівниці, вони дають про себе знати на Зелені свята.
 
За народними прикметами, якщо на Юрія буде мороз, то рясно вродить овес, якщо падатиме дощ – “рік буде легким на худобу”. Хто посадить у цей день редьку, вродить як кулак.Інф. Високий Замок       
    

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh