Українське ''гетто'' значно гуманніше за російську дійсність
Ми в Україні живемо у спотвореному світі. Україномовні громадяни не мають достатньо книжок українською, фільмів, інтернет контенту, відсутня можливість спілкуватися, навчати і виховувати дітей. Україномовні українці живуть у своєму маленькому безправному гетто. Деякі з них віддають своє життя на сході країни за право бути українцем.

Громадянам Франції чи Великої Британії важко зрозуміти, як можна виборювати право говорити у своїй країні рідною мовою... Ми маємо неймовірну кількість прекрасних пісень і артистів. І дуже дивно виглядає "кривава різня" за мізерні 25% українських пісень на радіо, і їхня практична відсутність на телебаченні у новорічну ніч.

Я справді вважаю, що громадяни України (як і будь якої країни) повинні знати мову рідної держави. Підтримую збільшення українського контенту в усіх сферах суспільного життя. Це – європейська практика. Приміром, у Франції закон вимагає і від громадян, й емігрантів знання французької, у Польщі – польської, у Чехії – чеської.

Я особисто пройшов шлях емігранта. У Парижі без знання французької, а лише із російською та англійською, не міг отримати соціального спілкування. Тим паче, не мав змоги працювати, грати музику, навіть сплачувати податки. Але французька держава іде назустріч людям, готовим інтегруватися у французьке суспільство. Пропонуючи безкоштовні освітні курси французької. Я скористався ними, вивчив мову і адаптувався у французьке суспільство.

Мене обурює, коли Україну змушують любити "руській мір" більше, аніж український. Тим паче, коли використовують мої слова для маніпуляцій і спроб формувати в Україні штучну реальність. Тож моє висловлювання, з якого змістові "патологоанатоми" висмикнули і препарували слово "гетто", досить однозначне.

Насправді, саме росіяни створили неконкурентні умови для розвитку своєї мови. Адже законодавство РФ вимагає від усіх, хто претендує на життя, роботу чи навчання у цій країні надати сертифікат про володіння російською, знання історії Росії та основ законодавства.

Тобто у РФ навіть від щойно прибулих іноземців вимагають попереднього занурення у мовний простір країни. І водночас з якогось дива заперечують наше право еволюційно утверджувати українство в Україні. Вважаю, наша держава має стимулювати українців опановувати рідну мову. Втім, якщо частина громадян не здатні, або не хочуть її вивчити, то вони самі собі визначають асоціальну перспективу...

Я пропоную допомагати російськомовним українцям, надаючи їм освітню підтримку. Водночас, законодавство сусідньої держави не дає можливості навіть перетнути російський кордон без сертифікату про знання російської. Відтак, моя дещо іронічна і образна пропозиція, висловлена у довільному спілкуванні зі студентами, і сформульована конспірологами як "гетто", – значно гуманніша, аніж незграбна російська дійсність...

Олег Скрипка
Український музикант, вокаліст, лідер гурту "ВВ", засновник Міжнародного фестивалю "Країна мрій"
Інф.: blogs.pravda.com.ua

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh