Дзвін гетьмана Мазепи знайшли в Оренбурзі
Цю визначну пам’ятку українського мистецтва виявив на дзвіниці Нікольського кафедрального собору в Оренбурзі російський вчений, викладач кафедри історії Росії історичного факультету Московського університету імені М. Ломоносова Аркадій Тарасов, повідомляє "Голос України" з посиланням на сайт факультету.
Російський дослідник виявив "Голуба" випадково, оглядаючи в Оренбурзі дзвони, які не використовуються. В результаті обстеження на одному боці його було знайдено опукле зображення птаха, а на іншому — герб і фігуру на весь зріст, одягнену в жупан, з шаблею при боці. Тобто зображення гетьмана Івана Мазепи. Нині гетьманський дзвін позбавлений язика і має тріщину.

Автор дзвона — видатний український майстер з Глухова Карп Балашевич. "Голуб" — таку назву він отримав через рельєфне зображення птахи на стінці — був відлитий 1699.

Коментар історика:

Сергій КОТ:


Таки Дзвін з гербом Мазепи знайшли в Оренбурзі.
Тут є очевидне питання дослідження обставин появи дзвону в Оренбузі. Це важливо, щоб сформувати позицію щодо можливості його повернення в Україну.

Якщо він був в Чернігові напередодні війни як музейний експонат, це означає, що він міг бути вивезений з міста за таких обставин:
Згідно з дослідженими мною архівними документами, під час Другої Світової війни фонди Чернігівського історичного музею в своїй значній були евакуйовані у 1941 р. до м. Уфи та м. Чкалов (саме так у 1938-1957 рр. назиався Оренбург!).
От Вам і відповідь на питання - звідки він там.
Окрім того, вироби з дорогоцінних металів вивозилися каналами філій Держбанку СРСР.
Цілком можливо, що дзвін могли вивезти і як якійсний метал, який не мав дістатися ворогу разом з іншими об'єктами, які відправлялися з Чернігова у Чкалов-Оренбург.

Відповідно до діючої рамкової угоди між Україною та РФ від 1995 р. про культурне співробітництво згідно ст.5 Сторони мають співробітничати у розшуку і поверненні втрачених під час Другої Світової війни культурних цінностей. Мені довелося брати участь в складі української делегації на переговорах, коли затверджувався остаточний текст угоди і моїм завданням було саме експертне забезпечення присутності в Угоді цього пункту. Долаючи спротив російської делегації (переговори були в Москві) ми тоді цей пункт відстояли. Сподіваюся, що при В. Януковичі Угоду ніхто не встиг переробити.

Тут буде одна проблема - одразу після появи в Чернігові радянських військ десь у 1943-1944 рр. оперуповноважений НКВД з якихось причин (а може й з цілком зрозумілих причин!) спалив інвентарні книги Чернігівського історичного музею. І зафіксував це у своєму звіті. Про це свого часу знайшов документи колишній директор музею Неділя.
Отож варто спрямувати зусилля на пошук доказів присутності Дзвона в Чернігові напередодні війни. Якщо такі документи та матеріали знайдуться (а вони фактично вже є як описові свідчення), то є можливість підготувати вимоги на реституцію (повернення) дзвону в Україну.

Інф. із сторінки Сергія Кота у Facebook

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh