Керівник представництва німецького Фонду Аденауера 36-річний Ніко Ланґе поділився баченням стану справ в Україні.

Про суспільство

В Україні багато говорять про ідентичність, національні інтереси, але ніхто точно не знає, що це таке. Ви мирні люди, не терпите агресії та насильства від інших і від держави. У протистоянні "помаранчевого" та "синього" майданів багато людей вживали жорстку риторику, але потім разом їхали додому. Проте не розумію, чому ви часто ускладнюєте собі та іншим щоденне життя. У Німеччині зайдеш до бюрократа чи в супермаркет, і до тебе будуть привітними. В Україні в таких випадках багато прохолодного ставлення.

Вам варто усвідомити, що різноманітність — це багатство. У Росії проїдеш кілька тисяч кілометрів і побачиш більш-менш схоже місце на те, звідки виїхав. А в Україні проїдеш 500 і потрапляєш у зовсім інший регіон. Ви чомусь хочете одноманітності. Важливішою була б єдність у різноманітності.

Проблеми суспільства схожі з проблемами політичними. Людям треба об'єднуватися для досягнення спільних цілей. Треба працювати разом, а не тільки дискутувати, кому бути керівником і менеджером. Зараз в Україні стільки менеджерів та еліти, що складається враження, звичайних людей нема, є лише лідери.

Про вибори

Погана традиція — постійна зміна виборчих правил. Вона завжди така кардинальна, що годі сказати, чи працюватиме та чи інша система. Багато організацій, зокрема й Венеціанська комісія Ради Європи, вказують на цей недолік. Але змінюється влада і традиція продовжується.

Партійна система не може стабілізуватися, бо люди проходять у парламент через блок, а далі роблять речі, які розходяться з його політикою. Велика політична фрагментація теж небезпечна, адже виникає проблема створення коаліцій. Нове законодавство пропонує 5-відсотковий бар'єр для партій і заборону блокам брати участь у виборах. Це раціональний крок. Бо це може забезпечити функціонування парламенту.

За змішаної виборчої системи важливий ступінь репрезентації. Не може партія з меншістю голосів завдяки виборчій системі отримувати більшість мандатів. На минулих місцевих виборах були проблеми легітимності — половина людей не пішла на дільниці, ще 20 відсотків голосували проти всіх, а виграв кандидат, який отримав 10 відсотків. Вирішити проблему легітимності може проведення мажоритарних виборів у два тури.

Про опозицію

Коли є одна велика партія при владі і багато малих в опозиції, то за змішаної виборчої системи велика партія завжди виграватиме вибори. Це слід враховувати опозиції. Але у вас вона роздроблена. У Німеччині в опозиції три партії. У вас — 15–20.

Українська опозиція не зрозуміла своєї ролі. Її завдання — не лише говорити, що все погано, а казати, як треба робити. Можна сказати, що в Податковому кодексі є проблеми, але потрібно й запропонувати альтернативні рішення. Це прямо пов'язане з відповідальністю перед виборцями. А вони розумніші і більш відповідальні, ніж багато людей із так названої "еліти".

Партії мали б відрізнятися одна від другої у програмах, цінностях, ідеях та діях. Це важливо і для політиків, і для виборців. У 1960-ті німці не бачили різниці між партіями. Усі політики давали однакові обіцянки і дочекалися протестів на вулицях. Здається, зараз українці теж вважають політиків однаковими. Тому ситуація дуже небезпечна.

Про владу та реформи

Політики помиляються, коли думають, що люди не зрозуміють важливості проведення реформ. У вас третина бюджету йде на додаткове фінансування пенсій. Схожа ситуація була у Португалії. Тамтешня опозиція думала, що виграє через протидію пенсійній реформі. Але коли вона прийшла в уряд, то мусила робити ті самі реформи, які критикувала. У вас ситуація така, що будь-який уряд має зробити реформи. Іншого виходу нема. І люди розуміють, що не можна заробляти 400 доларів, а витрачати 550. Що країна декілька років має проблему з фінансами і виживає завдяки підтримці Міжнародного валютного фонду, а неефективно витрачає енергію, за яку платить іще третину бюджету. Тому владі треба відверто говорити з людьми, що і чому треба робити і який отримаємо результат.

Одне з головних завдань — вибудувати систему, де в центрі буде людина, а не держава. Тоді у людей буде більш відповідальне ставлення до своїх вчинків. Досі ваша політика будується на обіцянках, що держава вирішить усі проблеми соціально-культурного характеру. Вам треба змінити таке ставлення. Бо держава має тільки створювати умови, щоб кожен міг вирішити свої проблеми у регіонах, там, де вони дійсно є. Це одна з ключових змін для європейської інтеграції.






 

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh